Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego

Podsumowanie
Rodzaj referencji: 
Powierzchnia (m2): 
6000

Opis

Realizacja Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego - Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego stała się kolejną częścią kompleksu, złożonego obecnie z budynku głównego Kopernika, Planetarium i Pawilonu 512. Z Centrum Nauki Kopernik skomunikowana jest podziemnym łącznikiem o długości około 25m. Siedziba Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego zmieści jednorazowo 600 osób. Ma trzy kondygnacje naziemne i jedną podziemną o łącznej powierzchni ok. 6000m².

„Nadmuchiwana” fasada, czyli elewacja ETFE to chyba najbardziej nietypowa część całej konstrukcji i jedno z pierwszych tego typu rozwiązań w Polsce. Przeszklona elewacja została otoczona warstwą „poduszek” – tzw. druga skóra elewacji. Specjalny system będzie je wypełniał powietrzem na bieżąco, jeżeli wewnątrz spadnie ciśnienie. Poduszki zamontowane są w odległości ok. 70cm od fasady. W górnej części budynku znajdują się sterowane żaluzje. W zależności od temperatury żaluzje otwierają się albo zamykają. Przy wysokich temperaturach żaluzje automatycznie otwierają się: powietrze krąży i obniża temperaturę w bezpośrednim sąsiedztwie budynku, dzięki czemu zyskujemy mniejsze zużycie energii potrzebnej na utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz. Przy niskich temperaturach żaluzje zamykają się i tym samym sprzyjają nagrzewaniu się powietrza w poduszkach, co również skutkuje mniejszym zużyciem energii.

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego korzysta z Building Managment System (BMS). System posiada interfejs graficzny pozwalający zarządzać i nadzorować instalacje techniczne w zakresie central wentylacyjnych, węzła cieplnego, węzła wody lodowej oraz liczników mediów. Ponadto BMS steruje pracą instalacji oświetlenia i klimakonwektorów. Automatyzacja procesów wpływa na komfort oraz bezpieczeństwo użytkowników budynków, a także przynosi korzyści finansowe. Wśród inteligentnych rozwiązań zastosowanych w PPK na wymiennie zasługuje chociażby zautomatyzowane zarządzanie temperaturą i światłami w pomieszczeniach. Wentylacja sterowana jest za pomocą detektorów dwutlenku węgla. Dostosowuje ona poziom swojego natężenia proporcjonalnie do wzrostu CO2 w pomieszczeniach. Po przekroczeniu zadanego progu PPM, wentylacja zwiększa ilość nawiewanego powietrza do pomieszczenia w celu zapewnienia komfortu użytkownikom i odpowiedniej jakości powietrza.

Kolejnym inteligentnym i zarazem ekologicznym rozwiązaniem zastosowanym w Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego jest system sterowania oświetleniem. Z racji dużych przeszkleń, system sterowania oświetleniem został wykonany w standardzie daylight. Głównym założeniem systemu jest maksymalne wykorzystanie światła dziennego, co przekłada się na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej pobieranej przez oprawy oświetleniowe, a tym samym zredukuje koszty eksploatacji budynku. Zastosowano oprawy wykonane w technologii LED z modułem sterowania DALI. Dzięki temu po wykryciu obecności w danej strefie, możliwe było płynne załączenie oświetlenia od “zera” do zadanego poziomu oraz łagodne ściemnianie w przypadku braku ruchu przez dłuższy okres czasu. Wszystkie oprawy zarządzane są centralnie z systemu BMS, a regulacja natężenia oświetlenia realizowana jest w oparciu o informacje z czujników zamontowanych na całym budynku. Dla komfortu użytkowników budynku wykonano również lokalne sterowanie oświetleniem, które umożliwia płynną regulacje natężenia w danych strefach.

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego będzie miejscem prowadzenia interdyscyplinarnych prac badawczo-rozwojowych. Pracownia połączy badania z zakresu edukacji, psychologii i socjologii oraz nowych technologii i nauk inżynieryjnych. Znajdą się w niej laboratoria wyposażone w sprzęt niezbędny do prowadzenia zajęć biologicznych, chemicznych, fizycznych i mechatronicznych, a także profesjonalne studio nagrań. Powstanie także duży warsztat konstruktorski z narzędziami do projektowania i realizacji wyzwań inżynierskich. Z kolei, lustra weneckie, sprzęt do analizy behawioralnej i urządzenia rejestrujące pozwolą na prowadzenie zaawansowanych badań. W nowym budynku zaaranżowana zostanie również przestrzeń biurowa oraz showroom, w którym będzie prezentowane to, czym aktualnie zajmuje się Pracownia.

Realizacja PPK.

Zakres prac

  • instalacja okablowania strukturalnego LAN,
  • system telewizji dozorowej (CCTV),
  • system kontroli dostępu (KD),
  • system sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN),
  • system BMS,
  • system sygnalizacji pożaru (SSP),
  • okablowanie dla systemu AV,
  • system przyzywowy,
  • monitoring i sterowanie elewacją ETFE poprzez system BMS,
  • system oddymiania i przewietrzania,
  • sterowanie oświetleniem LED w standardzie DALI,
  • sterowanie sekcjami wentylacji.